Diagnostyka |
Biopsja cienkoigłowa
W Centrum Medycznym MULTI-MED PLUS zajmujemy się profesjonalnym i wieloetapowym leczeniem pacjentów. Fundamentem odpowiedniej terapii jest trafna diagnoza, którą nasi lekarze stawiają na podstawie przeprowadzonych badań.
W naszej przychodni wykonasz profesjonalną biopsję cienkoigłową. To proste i szybkie badania, które ma na celu pobranie próbki komórek lub płynu. Jeśli na Twoim ciele utworzył się guzek lub pod skórą powstała torbiel, biopsja umożliwi zbadanie komórek pod mikroskopem.
Na biopsję cienkoigłową w MULTI-MED PLUS może skierować Cię lekarz po palpacji, czyli badaniu dotykiem lub po badaniu ultrasonograficznym.
Jakie schorzenia diagnozujemy za pomocą biopsji?
- zmiany ogniskowe w piersiach (guzki, torbiele, zapalenie)
- zmiany ogniskowe tarczycy (guzki, torbiele, zapalenie)
- zmiany ogniskowe w śliniakach
- podejrzane węzły chłonne
- zmiany skóry i tkanki podskórnej
Przygotuj się do biopsji cienkoigłowej w MULTI-MED PLUS
Przed zabiegiem nasz lekarz przeprowadzi z Tobą wywiad. Przekaż wszystkie informacje dotyczące stanu Twojego zdrowia oraz poinformuj o przyjmowanych lekach przede wszystkim tych rozrzedzających krew i mających wpływ na jej krzepliwość.
Umów się już dziś na biopsję cienkoigłową w Centrum Medycznym MULTI-MED PLUS.
Gwarantujemy krótki czas oczekiwania na wynik.
Biopsja cienkoigłowa – Łódź
Dobrze wykonana biopsja cienkoigłowa dostarczy lekarzowi cennych informacji na temat stanu zdrowia pacjenta. Zazwyczaj wykonuje się ją w ramach diagnostyki guzków, torbieli oraz stanów zapalnych i zmian ogniskowych w różnych partiach ciała.
Twój lekarz prowadzący wydał skierowanie na biopsję? Zastanawiasz się, gdzie wykonasz badanie w miłej atmosferze? Łódź i znajdująca się w mieście przychodnia MULTI-MED PLUS są często wybierane przez pacjentów. U nas czeka na Ciebie doświadczony lekarz, który pobierze materiał do badania histopatologicznego.
Pobieranie materiału do badań
Czekają Cię badania histopatologiczne? W celu pobrania materiału, trzeba wykonać biopsję cienkoigłową. Trwa ona zaledwie kilka minut i nie pozostawia żadnych powikłań. Nasz lekarz dokładnie poinformuje Cię o tym, jak przygotować się do biopsji, a także ile czasu zajmie uzyskanie wyniku.
Biopsja cienkoigłowa jest u nas wykonywana po wcześniejszym umówieniu wizyty.
Jak przebiega biopsja cienkoigłowa?
Pacjent w czasie biopsji cienkoigłowej znajduje się w pozycji leżącej. Skórę w miejscu, z którego lekarz będzie pobierał materiał odkaża się zgodnie z zasadami aseptyki i antyseptyki. Lokalizuje się miejsce wkłucia (palpacyjnie lub przez USG) i wprowadza igłę w ognisko zapalne. Strzykawką pobiera się treść komórkową, którą następnie rozprowadza się po szkiełku i utrwala preparatem. Na końcu materiał jest poddawany ocenie cytologicznej.
Jak przygotować się do biopsji cienkoigłowej?
Lekarz, który skieruje Cię na biopsję podpowie, jak się do niej przygotować. Prawdopodobnie musisz odstawić przyjmowane leki na krzepliwość krwi. Przedstaw lekarzowi też inne, które przyjmujesz oraz pozostałe wyniki badań. Pozostań na czczo (nie jedz i nie pij na 6 godzin przed zabiegiem).
Czy biopsja cienkoigłowa boli?
Wkłucie podczas biopsji cienkoigłowej można porównać do wkłucia podczas pobierania krwi z żyły.
Ile czeka się na wynik biopsji cienkoigłowej?
Czas oczekiwania na wynik to około 2 tygodnie.
Jak interpretować wynik biopsji cienkoigłowej?
Ogólnie – jeśli wynik biopsji jest dodatki, oznacza to obecność komórek nowotworowych. Wynik ujemny nie jest jednak równoznaczny z brakiem procesu nowotworowego. Dla zyskania 100-procentowej pewności wykonuje się dodatkowo badanie histopatologiczne zmiany.
Czy biopsja zawsze wykaże chorobę?
Wśród chorób, w których diagnostyce pomaga biopsja cienkoigłowa jest chłoniak oraz stany zapalne bez cech nowotworowych. Charakterystyczne dla nich zmiany można rozpoznać ze 100-procentową dokładnością. Dla potwierdzenia swoich podejrzeń cytopatolog może zlecić badanie histopatologiczne usuniętej zmiany.
Najpierw biopsja czy od razu wycięcie zmiany?
Biopsja zazwyczaj poprzedza wszystkie decyzje dotyczące usuwania zmian. Pozwala ocenić czy są one łagodne, czy złośliwe, czy to wynik stanu zapalnego, czy choroby nowotworowej. Sam zabieg jest mniej inwazyjny, łagodniejszy dla pacjenta dlatego stosuje się go przed bardziej poważnymi operacjami.
Czy są jakieś zalecenia po biopsji cienkoigłowej?
Po biopsji cienkoigłowej nie należy przeciążać organizmu – daj sobie czas na regenerację. Po badaniu pozostań w pozycji leżącej i nie przyjmuj leków, które odradzi Ci lekarz.
Kiedy nie można wykonać biopsji cienkoigłowej?
Czasem występują przeciwwskazania, które uniemożliwiają przeprowadzenie biopsji cienkoigłowej. Zalicza się do nich poważne zaburzenie krzepnięcia, skaza krwotoczna czy zmiany ropne na skórze.
Jak
dojechać
„Szanowni Państwo.
Uprzejmie informujemy, że zakaz wjazdu na ul. Kopernika nie dotyczy naszych pacjentów. Wizyta w naszej przychodni jest traktowana jako "wjazd docelowy", i jest wyłączony z zakazu.”
Przychodnia Multi-Med.